Pytania i odpowiedzi           Zalecenia dla pacj. z ruchomymi uzupełnieniami protet.          Szczotki i pasty
Strona główna
Wybielanie zębów
Szczotki i pasty
Stomat. zachowawcza
Protetyka

Szczotki do zębów

Nową szczoteczkę powinno się przed pierwszym użyciem zdezynfekować myjąc ją w wodzie z mydłem i umieszczając na 12 do 24 godzin w 3% wodzie utlenionej. Po tym czasie należy ją dokładnie wypłukać i wysuszyć, stawiając włosiem do góry, tak, aby woda spłynęła po rączce. Nie należy przykrywać włosia ani zamykać szczoteczki w opakowaniu, ponieważ jej właściwości czyszczące są w dużej mierze zależne od stanu suchości włosia.

Niektórzy słusznie zachęcają do posiadania dwóch szczoteczek, których używa się wymiennie. Szczoteczkę powinno się zmieniać co 2-3 miesiące. Zauważalnym efektem jej zużycia jest rozchodzenie się włosia na boki lub zmiana barwy włosia.

Wybór odpowiedniej szczoteczki zależy od: wieku pacjenta, stanu dziąseł, anatomii zębów i ich ustawienia, higieny ogólnej oraz motywacji pacjenta i jego sprawności. Jak dowiodły liczne badania, najlepsze są szczoteczki z włosia syntetycznego (nylon, perlon), które jest trwalsze od naturalnego, nie chłonie wody i które można odpowiednio opracować. Każdy włos w szczoteczce jest w procesie produkcyjnym odpowiednio polerowany i gładzony.

Obecnie zaleca się stosowanie wyłącznie szczoteczek z włosiem, którego czubek jest opracowany "na okrągło" i idealnie wypolerowany. Tylko tak opracowane włosie zapewnia odpowiednie czyszczenie, bez uszkodzenia tkanek miękkich i szkliwa.

Pamiętaj, że SZCZOTECZKA:
1. Powinna być miękka (dzieci,) lub średniej twardości.
2. Rzadka (by łatwo przepływała przez nie woda i mała, by dotarła do “ósemek"!)
3. Rączka i główka powinna znajdować się w tej samej płaszczyźnie.
4. Musimy ją wymieniać co dwa-trzy miesiące, a po chorobie zakaźnej - natychmiast!

 

Pasty

Pasty do zębów są najbardziej popularnym i powszechnym dodatkiem stosowanym do codziennego szczotkowania zębów.
 Prawdopodobnie dzięki temu, że większość past na świecie (ok. 90%) zawiera fluor, w wielu krajach nastąpił spadek zachorowalności na próchnicę. Jest to najprostszy i najlepszy sposób na systematyczne i w odpowiedniej dawce dostarczanie fluoru. Każdy, kto myje zęby, ma codziennie kontakt z fluorem.

Zawartość czystego fluoru w pastach waha się od 525 do 1450 ppm. Zawartość poniżej 500 ppm nie wykazuje działania przeciw próchnicowego.
Dzieci poniżej 5 roku życia powinny używać past zawierających od 500 do 600 ppm fluoru, ponieważ nie potrafią dokładnie płukać i wypluwać. Użycie pasty dla dorosłych zawierającej od 1000 do 1400 ppm fluoru może spowodować połknięcie przez dziecko fluoru. Dlatego czyszczenie zębów przez małe dzieci powinno być nadzorowane przez rodziców, a ilość pasty jednorazowo użytej nie może przekraczać wielkości ziarnka groszku. Opiekunowie muszą także czuwać nad wypluwaniem zawartości jamy ustnej w czasie szczotkowania. Jest to szczególnie ważne wówczas, gdy źródłem fluoru jest także dieta. Nie poleca się stosowania u dzieci past o smakach przypominających słodycze, owoce itp., gdyż zwiększa to prawdopodobieństwo ich połknięcia.
Dzieci powyżej 8 roku życia mogą używać past dla dorosłych z dużą zawartością fluoru, pod warunkiem że nie pobierają tabletek z fluorem. W przypadku fluorkowania tabletkowego należy używać past z niską zawartością fluoru. Istnieją pasty o wysokiej zawartości fluoru, np. 1800 ppm, 2500 ppm. Stosowanie tych past musi być nadzorowane przez lekarza, a u dzieci również przez rodziców.

Oprócz fluoru zawartego w większości past do zębów istnieją pasty o specjalnym przeznaczeniu. Są to pasty skierowane do osób posiadających problemy z krwawiącymi dziąsłami. Pasty takie w swoim składzie posiadają kompleks ziół o działaniu przeciwzapalnym, odkażającym, zmniejszającym krwawienie z dziąseł. Inne pasty skierowane są do pacjentów z nadwrażliwością zębów na ciepłe, czy zimne pokarmy. Blokują one kanaliki zębinowe obnażonych szyjek zębowych, czy startych powierzchni żujących zębów, przez co zmniejszają dolegliwości bólowe.
Niektóre, z kolei, pasty do zębów posiadają właściwości wybielające. Ich codzienne stosowanie może wpłynąć na delikatne rozjaśnienie barwy zębów, jednak nie należy zbytnio ufać tej metodzie wybielania, reklamowanej przez wiele firm reklamujących takie pasty.

Najlepszą radą dla wszystkich pacjentów jest konsultacja u lekarza stomatologa, który indywidualnie zaproponuje odpowiednią pastę do zębów zgodnie z potrzebami.

Powrót


Powrót